Главният прокурор е едноличен държавен орган, върху него не може да се осъществява нито граждански, нито съдебен контрол. Това трябва да се промени. Това каза за “Офанзива” Людмила Илиева от обединението ПП-ДБ от квотата на “Демократична България”.
“Той е на върха на една изключително йерархическа система и може да контролира пряко всеки един прокурор, но стои въпросът как ще бъде държан отговорен за действията си. Върховен съдия да разследва главния прокурор е работещ механизъм”, смята тя. И уточнява, че не бива представители на президента да присъстват в състава на КПКОНПИ.
По думите ѝ всеки един гражданин трябва да бъде разследван при равни условия, както законът и Конституцията повеляват. “Органите на досъдебното производство, ръководени от прокуратурата, събират доказателства и се повдига обвинение при установено наличие на престъпление, главният прокурор не бива да е изключение. Всеки гражданин трябва да може да подава сигнали за действие или бездействие, като нарушение на закона”, посочи тя.
Според нея отказът от един прокурор за образуване на досъдебно производство подлежи на обжалване пред горестоящия прокурор. “Ако цялата преценка се премести в полето на съда, то има две опасности – съдът да има право да се намесва предварително и така да се задръсти процедурата”, предупреди Илиева.