Началото на 2024 г. донесе малък рекорд за криптопазара – цената на биткойна премина 45 хил. долара. Този възход се свързва с очаквано одобрение на първия в САЩ биткойн ETF на базата на реални активи, познат като спот биткойн ETF.
Според Валентин Михов, лектор във финансовата академия по темата за инвестициите в криптовалута, възходът на биткойна се дължи на няколко фактора:
„Един от най-важните е връзката с традиционната финансова система, където виждаме, че това меко приземяване на икономиката може би наистина ще се случи. Лично аз не го вярвах. Но виждаме, че инфлацията започва да бъде под контрол, очаква се централните банки да намалят лихвените проценти и затова и хората започват да се ориентират към по-рискови активи за разлика от 2022 г., когато видяхме едно масирано оттегляне от такъв вид активи. Оттогава имаме този тренд“.
В интервю за предаването „12+3“ Михов обясни какво означава одобряването на биткойна ETF: „Това е създаване на един регулиран финансов инструмент, който позволява на големи институции да закупуват биткойн, например пенсионни фондове и като цяло институции, които са силно регулирани, в случая от Комисията за финансов надзор в САЩ, които нямат право да купуват каквото им падне. Когато бъде създаден такъв ETF, който е свързан с цената на биткойн, се смята, че голямо количество от тези играчи ще алокират някакъв процент от техните портфолиа към този актив, защото ще искат да имат някакъв вид експозиция към криптопазарите“.
По думите му в средносрочен и дългосрочен план това, което трябва да се случи при одобряването на такъв финансов инструмент, е голямо количество инвестиционни пари да бъдат налети в криптопазарите. Това би трябвало да доведе до покачването на цените на криптоактивите, смята той.
Михов отбеляза също, че ако през 2024 г. има съществено покачване на цената на биткойна, това би се отразило и на другите криптоактиви.
Според него криптовалутите не могат да изместят парите. Неговото мнение е, че биткойнът не е добър за разплащателно средство. Хората го купуват по скоро като дигитално злато, отбеляза той. По думите му обаче криптодоларите могат да бъдат използвани като разплащателно средство. БНР