Виенският музей „Албертина“ отбелязва 50-годишнината от смъртта на Пабло Пикасо с изложба, в която са представени произведения, собственост на музея. Това е третата изложба на откритата преди 20 години галерия, посветена на гениалния художник.
Творчеството на Пикасо обхваща 50 000 произведения, той отразява големите политически обрати на своето време – сложните военни години, забраната да излага по време на германската окупация, испанската гражданска война. Също така в него присъстват владелите го през целия му живот очарование от борбата с бикове, отношение към жените, желанието за вакханалия и еротика.
Всяка фаза и всеки период на творчеството на Пикасо е последван от широко международно движение, което става причина той да започне нов период, нов стил.
В „Албертина“ е проследен пътят на този променящ се художник на ХХ век с едно от основните му произведения от Синия период – „Заспал пияница“, изобразяващо меланхолията на самотата, с която преживява травмата от самоубийството на своя приятел Карлос Касагемас, през шедьовъра на аналитичния кубизъм от 1911 година – „Етажерката“, с който художникът се доближава до абстрактността, за да стигне до сюрреалистичния връх в картината от 1929 година „Жена, скулптура и ваза с цветя“, с която осмисля раздялата от своята жена Олга и връзката си с Мари-Терез Валтер. Страданието от победата на фашистката диктатура на Франко над републиканска Испания може да се види от „Натюрморт със счупено огледало“, а в други творби – преживяването на разделите му с онези жени, които са били определящи за неговите изкуство и живот.
Изложбата в „Албертина“ показва 70 творби – маслени картини, рисунки, графики, литографии и керамика. И в напреднала възраст Пикасо създава произведения с невероятна сила. В края на експозицията може да се проследи неговият опит да рисува и твори срещу изтичащото време на живота: всяко произведение е с точна дата, сякаш за да се превърне в свидетелство за живота в момента.
Източник: Цветана Делибалтова, БТА