Свободна Европа: Председателят на борда на директорите на петролната компания „Лукойл“ Равил Маганов е загинал след падане от прозореца на Централната клинична болница (ЦКБ) в Москва, съобщават агенциите ТАСС и Интерфакс като се позовават на свои източници.
“Тази сутрин Маганов е паднал от прозореца на Централна клинична болница. Той е починал от нараняванията си”, предава Интерфакс.
Това е пореден случай на инцидент с висш руски енергиен мениджър. През юли Юрий Воронов, главен изпълнителен директор на един от контрагентите на руския газов монополист ”Газпром”, беше открит мъртъв в басейна на вилата си. През април във вила в испанския град Лорет де Мар беше открито мъртво семейството на 55-годишния Сергей Протосени, мениджър в най-голямата руска частна газова компания “Новатек”. В Москва беше намерено мъртво семейството на бившия вицепрезидент на “Газпромбанк” Владислав Аваев. В началото на годината Леонид Шулман, ръководител на транспортната служба на “Газпром Инвест”, беше намерен мъртъв във ваната си, а Александър Тюляков (заместник-генералeн директор на Единния разплащателен център на “Газпром”) – обесен в гаража на къщата си.
През април президентът, съсобственик и основател на руския петролен гигант “Лукойл” Вагит Алекперов подаде оставка.
Новината за смъртта на Маганов идва ден преди срещата на министрите на финансите от групата на седемте водещи икономики в света (G7), на който ще обсъдят предложеното от администрацията на САЩ ограничение на цената на руския петрол.
Министрите на финансите на Г-7 ще обсъдят как да определят “таван” на цената на руския петрол, както и евентуално блокиране на транспортирането му.
През юни Съветът на Европейския съюз прие окончателно шестия пакет от санкции срещу Русия, с който се налага ембарго върху вноса на петрол. Ембаргото предвижда временно изключение за някои държави, сред които и България. Българското пристанище „Росенец“ остава единственото в Европа, през което ще може да се внася руски петрол.
Според Bloomberg от началото на годината приходите на Русия от петрол са нараснали с 50 процента.
Западните лидери предложиха решение на този проблем чрез ограничаване на цената на руския петрол, която рафинериите и търговците имат право да плащат.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.